Blog

GİZLEDİĞİMİZ GERÇEK!

in Celil LAYİKTEZ Yazıları

“UNUTMA BENİ ÇİÇEĞİ’NİN GERÇEK HİKAYESİ…”

Alman Masonlarının çoğu (o tarihteki Alman vatandaşlarının çoğu gibi) Nazi politikalarına karşı çıkmadılar, açıktan Hitler’e destek verdiler. Hatta o dönemde, Alman Hıristiyan Nizamları (The German Christian Orders) adım alan üç Prusya Büyük Locası, Nazi döneminde varlıklarını uzun süre sürdürdüler. 1948’den sonra Alman Masonlar bu olayı gizlemeye, Kardeşlerin fedakârlıklarım vurgulamaya çalıştılar. Oysa yalnızca az sayıda Alman Mason açıkça Hitler’e karşı çıkacak kadar cesaret göstermişti.

Efsane:
“1934 yili gibi erken bir zamanda, Hitler ve Nazi kuklalarinin Hürmasonlugu yok etmeye çalisacaklari belli olmustu. Kardeslerin birbirlerini tanimalari için Günes Büyük Locasi’nin (Grossloge zur Sonne) gönye-pergel’den daha az göze batacak bir sembole ihtiyaci vardi. Mütevazi bir çiçek olan mavi unutma beni (mine) çiçegi masonik sembol olarak seçildi. ”
Gerçek:
Halen yasamakta olan en ünlü Alman tarihçisi, 1918 dogumlu, 1951’de tekris edilen Ernst-G. Geppert’tir. Onun tarafindan, mavi mine çiçegi sembolünün seçilis seklini anlatan mektuptan bir bölüm: Geppert, mektubunu, Loca bijusu olarak “unutma beni çiçegi’ni kabul eden ve matbu bir notla bunun efsanesini anlatan, yeni kurulan bir Locanin Üstad-i Muhteremine yolladi. Geppert, Üstad-i Muhteremin notundaki yanlislari düzelttikten sonra, biraz kuru bir ifade ile, “belki bir gün gerçek hikâyeyi, yazmis olduklannizin yerine ikame edeceginizi ümit ediyorum” diyerek sonlandirdi.
Geppert’in isaret ettigi noktalar:

1. Zur Sonne (Bayreuth) Büyük Locasi her yil yapilan geleneksel toplanti anisina degisik bir rozeti, Kardeslere dagitilmak üzere, siparis ederdi. 1926’da Bremen’de icra edilen toplanti için yaptirdigi rozet bir unutma beni çiçegini tasvir ediyordu; rozetler Bayreuth’a yakin bir küçük kent olan Selb’deki bir fabrikada imal edilmislerdi. Bayreuth Kardesleri hiçbir zaman gönye-pergel sembolünü unutma beni çiçegi ile degistirmeyi düsünmemislerdi.
2. 1934 yilinda, Naziler kis aylannda sokaklarda bagis toplamak üzere Winter- hilfswerk tabir edilen, bir sistem gelistir-mislerdi. Para silahlanmaya gidiyordu. Bu iste kullanilan gençlere, asgari bir fiyatla satilacak yüzer adet rozet, kol bandi gibi alametler teslim ediliyordu. Geppert de bu gençlerden biriydi. Her kampanyada, bir alana tekrar verilmemek üzere, degisik dizaynda alametler, rozetler kullaniliyordu.
3. Büyük bir tesadüf olarak, Naziler’in Mart 1938 bagis kampanyasi için seçtikleri rozet, 1926’da Bremen Masonlarinin kullandiklan rozetin ayni idi ve Selb fabri-kasinda imal edilmislerdi. Geppert, 1926’da bu rozeti takan Masonlann, bunu tekrar takmaktan keyif duymus ola- caklanni tahmin ediyordu. Ancak, 1938 kampanyasindan sonra böyle bir rozetin takilmaya devam edilmesi söz konusu olamazdi, zira Nazi rejiminde, Parti kaynakli olmayan her türlü alametin kullanilmasi kriminal bir suçtu.
4. Zur Sonne Büyük Locasi Büyük Üstadi Vogel 1948 yilinda Selb’de yeni bir Locayi tahsis ettigi zaman, eski rozeti hatirladi. Fabrika ve kalip hâlâ mevcuttu. Büyük miktarda rozet siparis etti ve yurt disinda, özellikle ABD’de, gittigi her yerde bir dostluk nisanesi olarak bu rozetleri dagitti. Vogel’in 1961 ABD seyahatinde Geppert ona eslik etmisti.
5. Savas sonrasi mavi unutma beni çiçeginin resmî bir Alman masonik amblemi olarak kabul edilmesinin nedeni budur. Geppert, 1938’de Nazilerin dagittiktan rozetin hikâyesini Vogel’in Amerikalilara anlatmasina sahit oldu. Vogel’in maksadi Nazilerin Winterhilfe rozetleri ile alay etmek, bir Mason amblemini kullandiklanni vurgulamakmis.
6. Ayni nedenle, Amerikan Masonlan Al-manya’da askeri Localar kurduklannda, bazi Localara unutma beni çiçeginin adini vermislerdi. Örnek olarak, American – Ca-nadian Büyük locasinin Heilbronn’da, 1965 yilinda berat verdigi 896 numarali “Forget Me Not” Locasini gösterebiliriz.
Alan Bernheim ne diyor?
Tarihçi Alan Bemheim’a göre, Alman Masonlannin çogu (o tarihteki Alman vatan- daslannin çogu gibi) Nazi politikalanna hiçbir zaman karsi çikmadiktan gibi, açiktan Hitler’e destek vermislerdir. Hatta o dönemde, Alman Hiristiyan Nizamlari (The German Christian Orders) adini atan üç Prusya Büyük Locasi Nazi döneminde varliklarini uzun süre sürdürdüler. 1948’den sonra Alman Masonlar bu olayi gizlemeye çalisarak, Kardeslerin fedakâr- liklanni vurgulamaya çalistilar. Oysa yalnizca az sayida Alman Mason açikça Hitler’e karsi çikacak kadar cesaret göstermisti. O dönemde mevcut otan Alman Localarinin toplam matrikülü incelendiginde, bu cesur Masonlarin toplamin ancak %1 veya %2 sini temsil ettikleri görülür. Ilk Alman Birlesik Büyük Locasini kuran 174 Locadan, yalniz besi, Hitler’e karsi direnen 1930’un Sembolik Büyük Locasina aitti.
Beserî ve politik nedenlerle, Savas bittikten sonra, Alman Hürmasonlugunu yeniden insa etmek isteyenlerin, tüm gerçegi yabanci Kardeslerine anlatmaktan çekinmis olmalan dogaldir. ”
Böylece bir mit dogdu.
“Unutma beni”nin mitini kast etmiyorum; Hitler’in Reich’in Sansölyesi olur olmaz yasaklamasina karsin, Alman Hürmasonlugunun mücadele edemeyecek kadar zayif oldugunu, ancak sokakta ve bu kadari da otamaz! temerküz kamplannda dahi bir tanitici alamet taktiklari mitini kast ediyorum.
Geçmisin bilinçaltinda saklanmasinin arzusu nedeniyle, bilinçli bir manevra yaparak bu mit dogmustur!
Yapilacak en mantikli sey oldugundan degil, Hürmasonlann ideallerine uygun hareket ettiklerini, özgürlük için savasmak ve onu savunmak için de bu tarzda davrandiktan hakkinda güven tazelemek için bu mit tutmustur.”

İyi bir müzisyendi, iyi bir araştırmacı oldu.
ALAIN BERNHEIM
Wikipedia’dan

Alain Bernheim

Alain Bernheim

Alain Bernheim 1931’de Paris’te doğdu, on iki yaşında Gestapo tarafından tutuklandı ve Drancy temerküz kampına sevk edildi. Savaş sonrası, on beş yaşındayken Felsefe Genel Yarışması’na (Concours General de Philosophic), okumakta olduğu Lycee Janson de Sailly’yi temsilen katıldı.
Paris Müzik Konservatuarımda okudu ve Fulbright bursunu kazanan ilk Fransız olarak Boston Konservatuarımda müzik eğitimine devam etti. 1953 yılında, ünlü piyanist Vladimir
Washington DC İskoç Riti Araştırma Cemiyetimden Albert Gallatin Mackay Scholar Ödülümü aldı.
Masonik Yayınları: Les Debuts de la Franc Maçonnerie â Geneve et en Suisse (Slatkine 1994), Ashkenazy ile birlikte Bükreş uluslararası piyano yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı; 1980 yılına kadar da yaklaşık iki bin konser verdi. O yıl müzik kariyerini noktaladı ve masonik araştırmalara yöneldi.
1986 ve 1993’te 2076 numaralı Quatuor Coronati Araştırma Locası tarafından Norman Spencer ödülüne layık görüldü. 1997 yılında Amerikan Masonik Araştırma Cemiyeti Philalethes Society’den Edebiyat Ödülünü (Certificate of Litterature) ve 2001 yılında da Encyclopedie de la Franc Maçonnerie (Pochoteque 2000) nin birçok makalesi, Realite Maçonnique (Alpina Research Group, Lausanne 2007), Une certaine idee de la franc-maçonnerie, Eylül 2008, Dervy, Paris.
Bunların dışında İngilizce, Fransızca ve Almanca masonik dergilerde yayımlanan yüz elli tebliğ.

 

Yazan : Alain Bernheim • Çeviren: Celil Layiktez

Kaynak: Tesviye Dergisi Sayı 80

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *